چگونه فرانسه به خط لوله استعدادهای بسکتبال زنان کانادا تبدیل شد

همه چیز با لیزان مورفی آغاز شد.

Montrealer در پی بازی های المپیک 2012 لندن در مورد آینده بسکتبال خود فکر می کرد. در سالهای قبل ، او به دور لیگ های طرفدار شرق اروپا برگشت و از ناحیه زانو دچار آسیب دیدگی شدیدی شد ، که شاید به دلیل مشکلات زبان نبود.

در آستانه بازنشستگی ، مأمور مورفی ، که به انگلیسی و فرانسه تسلط داشت ، از وی خواسته شد تا در فرانسه بازی کند.

او تنها زن کانادایی در لیگ خواهد بود و در فصل قبل 12 بازی در لیگ فرانسه انجام داده بود.

“من قراردادی برای بازی در Aix-en-Provence امضا کردم ، که مانند ساحل دریای مدیترانه است. این باورنکردنی بود.… و سپس من فقط به همه هم تیمی هایم گفتم ،” بچه ها ، شما باید به اینجا بیایید. این شگفت انگیز است. “

از نظر مورفی ، موقعیت ساحلی بسیار جالب بود – اگر کار بسکتبال شما دور از بقیه تیم ملی شما به پایان برسد ، ممکن است آب و هوای خوبی نیز داشته باشد.

اما او مدت زیادی تنها نبود. تیم مورفی به یک گارد نقطه ای احتیاج داشت ، بنابراین او همیلتون ، آنتالیا ، بومی Shona Thorburn را فراخواند که به سرعت به تیم ساحلی پیوست.

این دو خیلی زود فهمیدند که چرا لیگ فرانسه اکنون به عنوان یک خط لوله کانادایی عمل می کند: رقابت شدید ، مربیگری هوشمند و بازیکنان با ضریب هوشی بالا ، قراردادهای تضمینی و زبان و فرهنگ فرانسه.

کمی بعد کیم گاچر ، پیشکسوت تیم کانادا ، به مورفی و توربورن در فرانسه پیوست و گاچر مورفی را به عنوان دنباله دار کانادایی های این کشور به حساب آورد.

مورفی گفت: “ما واقعاً سخت کار کردیم زیرا کانادایی ها واقعاً سخت کار می کنند. بنابراین ناگهان بازیکنان کانادایی این شهرت شگفت انگیز را داشتند و سپس هر بار که کانادایی های بیشتری را جذب می کردند. سال بعد مانند دو کانادایی دیگر بود و آنها واقعاً خوب بازی کردند.” .

“بنابراین این مانند این استعداد دست نخورده در فرانسه است که هم تیمی های عالی ، افراد بزرگ و واقعا بهترین بازیکنان لیگ بودند.”

امروز 14 کانادایی در سه لیگ فرانسه بازی می کنند ، از جمله 5 لیگ برتر لیگ برتر فوتبال در لیگ بسکتبال.

بسکتبال تیم محور

افزایش مداوم در دهه گذشته نیز فقط نشانه تمایل کانادایی ها به بازی با هم نیست. در فرانسه ، فقط دو بازیکن غیر اروپایی و دو بازیکن اروپایی غیر فرانسوی برای هر تیم مجاز هستند.

بریجت کارلتون ، شروع کننده بازی پلی آف WNBA برای مینه سوتا سیاهگوش ، اخیراً اولین فصل حضور خود در فرانسه را آغاز کرد. وی گفت که این گزینه اصلی او پس از انتخاب عدم بازگشت به استرالیا برای دومین کارزاری خود در خارج از کشور است.

“من بیشتر به دلیل سابقه ای که کانادایی ها در این لیگ در این کشور دارند ، جذب فرانسه شدم. و بدیهی است ، صحبت با هم تیمی های تیم ملی ام کیم ، مورف ، شونا ، نایو [Raincock-Ekunwe]. کارلتون گفت: “آنها مدت طولانی اینجا بوده اند ، کار خود را در اینجا ادامه داده اند ، چندین سال در اینجا بازی کرده اند ، بنابراین این نشان می دهد که آنها چقدر از آن قدردانی می کنند و از اینجا لذت می برند.”

24 ساله اکنون برای Landerneau Bretagne شروع می کند ، جایی که او در دادگاه مسئولیت بیشتری نسبت به گزینه پنجم ، در بهترین حالت ، برای سیاه گوش کسب می کند.

کارلتون ، درست ، فصل گذشته را برای بازی در Townsville Fire از WNBL استرالیا گذراند. (ایان هیچکاک / گتی ایماژ)

مجموعه استعدادها در فرانسه با بسکتبال قانونی تر از آنچه در لیگ های دیگر اروپا می بینید ارائه می شود. مربیان سیستم های دادگستری ساختاری را القا می کنند که بازی های بین المللی را تقلید می کنند. در گذشته ، این شبیه به سبک بازی منظم کانادا بود. اکنون ، کانادا بسکتبال انتقالی را اجرا می کند.

هنوز ، هر دو سیستم تصمیم گیری سریع و هوشمندانه را از بازیکنان می گیرند.

مورفی گفت: “کانادایی ها واقعاً بازیکنان هجومی با استعدادی هستند ، بازیکنان فردی با استعداد هستند ، اما هم تیمی های خوبی نیز هستند. و شما همیشه این را با همه نمی بینید و فکر می کنم به همین دلیل لیگ فرانسه ، شهروندان فرانسه بازیکنان کانادا را دوست دارند.”

بعید به نظر می رسد که کانادایی ها مانند کارلتون بر توپ مسلط شوند و به طور مداوم تیم خود را در تلاش های شوت هدایت کنند.

قراردادهای تضمینی

اما گوچر گفت که سبک بازی گاهی اوقات تنها راه زنده ماندن در خارج از فرانسه در اروپا است.

“برخی از کشورها هستند که اگر واردات باشید ، اگر آمریکایی باشید ، اگر هر شب 30 امتیاز کسب نکنید – و این می تواند در 35 عکس باشد – آنها واقعاً اهمیتی ندارند. و سپس شما” در حال رفتن به قطع ، در حالی که [in France] حرکت زیاد است ، غربالگری زیادی وجود دارد. آنها بازیکنان کاملی می خواهند. “

وقتی قرارداد شما به طور قانونی تضمین شده است ، اولویت دادن به تیم نسبت به فرد آسان تر است. در حالی که زبان “تضمین” در سراسر اروپا یک امر عادی است ، اما معمول است که بازیکنان به موقع یا به طور کلی حقوق دریافت نکنند و یا در یک لحظه اعلام در خارج از فرانسه برش داده نشوند.

گاچر ، بازیکن تیم Ligue B Mondeville ، می گوید که پس از توقف لیگ به دلیل شیوع بیماری در ماه مارس ، هنوز هم حقوق دریافت کرد.

گاچر در بازی های المپیک 2016 در بازی با فرانسه شرکت می کند. (فیل والتر / گتی ایماژ)

در مقابل ، روت هامبلین ، میه-ماری لانگلوس و جیمی اسکات ، کانادایی های دیگر ، در ماه مارس از باشگاه روسی خود گفتند که اگر دوباره به کانادا بروند ، قراردادشان را فسخ می کنند – حتی پس از آنکه نخست وزیر دستور بازگشت داد.

مورفی همچنین قبل از فرانسه مدتی را در آرژانتین ، لهستان ، لیتوانی و اسلواکی گذراند.

“در آمریکای شمالی ، یک قرارداد واقعاً مهم است. اما در اروپای شرقی ، پول شما همیشه دیر است. گاهی اوقات به شما پول پرداخت نمی شود. این همیشه تضمین نمی شود. و این برای من بسیار اتفاق افتاده است. اما در فرانسه ، یک ورزشکار حرفه ای بودن مانند یک شغل رفتار می شود ، شما از نظر حمایت از دولت به عنوان یک معلم از حقوق و احترام یکسانی برخوردار هستید [or] یک وکیل ، “او گفت.

رفاقت کانادایی

فراتر از بسکتبال و پول ، رفاقت کانادایی به سرعت تاسیس شد و با ورود هر بازیکن اضافی تیم ملی رشد می کند.

کارلتون اولین سلیقه خود را وقتی که در ماه نوامبر برابر میشل پلوف و رینکاک-اکونوه کانادایی ها که برای لیون بازی می کنند ، روبرو شد.

مورفی که اکنون بازنشسته است ، قبل از اینکه روز بعد با قطار به خانه برود ، پس از مسافرت برای یک بازی شب را با هموطنان خود در کانادا می گذراند. حتی درمورد برگزاری اردوی آموزشی کانادایی در فرانسه ماه گذشته قبل از آنکه برنامه های بالقوه همه گیر را کنترل کند ، صحبت شد.

مورفی گفت که از داشتن سهم خود در پرورش استعدادهای کانادایی و رشد بازی افتخار می کند. بدون لیگ حرفه ای در خانه ، فرانسه بهترین چیز بعدی شده است.

و وقتی فصل اروپا معمولاً شب های زیادی را در کشورهای خارجی می طلبد ، خوب است بدانید که یک سیستم پشتیبانی در این نزدیکی وجود دارد.

“همان ناامیدی و خستگی طاقت فرسا نیست [as it is outside of France]. شما در آنجا تعادل خوبی دارید و احساس می کنید طعم خانه را دارید. I من فکر می کنم این ارتباط خانوادگی تقریباً یک مزیت رقابتی است. “